میگو

مترجم : ن. فرجودیان

Image1گوشت آبزيان با دارا بودن عناصري همچون فسفر و روي و ويتامينهاي A, B, D, E, K ، خواص درماني بيش از بيست نوع بيماري همچون گواتر، آلزايمر، ريزش مو، و اختلالات رواني ، پايين بودن ميزان كلسترول نسبت به گوشت قرمز ، و دارا بودن چربيهاي اشباء نشده و امگا 3 از ارزش غذايي بسيار بالايي برخوردار است و لذا بايستي به صورت هفتگي در سبد غذايي خانوار گنجانده گردد. همانگونه كه مي دانيد آنچه باعث افزايش كسترول يا اصطلاحاٌ چربي خون مي گردد اسيدهاي چرب اشباء است كه ميزان آنها در ميگو در حد صفر مي باشد.

ارزش غذايي ميگو:

ميگو به عنوان يك منبع بسيار عالي سلنيوم، بطور باورنكردني چربي كم و كالري كم شناخته مي شود. تغريباٌ هر 114 گرم گوشت ميگو حاوي حدود 112 كالري انرژي ، كمتر از يك گرم چربي و حدود 23.7 گرم پروتئين مي باشد كه اين ميزان معادل 47.4 % از پروتئين مورد نياز روزانه بدن مي باشد.  ميگو همچنين به عنوان منبع بسيار خوبي از ويتامين D و ويتامين B12 شناخته مي شود.

مزاياي مصرف ميگو در بيماريهاي قلب و عروق :

بسياري از مردم در رابطه با كلسترول و چربي موجود در ميگو دچار نوعي سردرگمي و شك و ترديدند. ميگو حاوي ميزان بسيار كمي چربي است در حاليكه ميزان كلسترول در گوشت اين آبزي بسيار بالاست . در هر 12 عدد ميگوي آب پز حدود 200mg كلسترول موجود است. اين امر باعث گرديده كه برخي از خوردن ميگو پرهيز مي نمايند. تحقيقات اخير نشاندهنده آنست كه مصرف ميگو در افزايش فشار خون بي تاثير است.

در يك تحقيق ، مقايسه اي بين دو رژيم غذايي مختلف انجام گرديد ، به اين ترتيب كه در غذاي روزانه يك گروه 300 گرم ميگو گنجانده شد و در رژيم غذايي گروه 2 روزانه دو عدد تخم مرغ .  در  گروهي كه  از رژيم غذايي ميگو استفاده مي كردند ميزان LDL يا كلسترول بد خون به ميزان 7%و ميزان HDL يا كلسترول خوب خون به ميزان 12%  افزايش  مشاهده گرديد در صورتيكه در گروه دوم ميزان LDL به ميزان 10% و HDL به ميزان 7% افزايش  مشاهده شد. نتايج به دست آمده حاكي از پايين تر بودن نسبت كل چربي به HDL ( چربي خوب ) و پايين بودن نسبت LDL ( كلسترول بد ) به HDL ( كلسترول خوب ) در رژيم حاوي ميگو نسبت به رژيم حاوي تخم مرغ است. در مجموع ، در كساني كه از رژيم ميگو استفاده مي نمايند ، ميزان تري گليسريد ( شكلي از چربي موجود در خون ) به ميزان 13% كاهش مي يابد.

با مصرف 114 گرم ميگو ، 28.2% ويتامين B12 مورد نياز بدن تامين مي گردد. B12 يكي از مواد مورد نياز جهت پايين نگهداشتن سطح هموسيستئين است، كه اين خود مولكولي است كه بطور مستقيم باعث تخريب ديواره رگها شده و يكي از عوامل عمده تاثير گذار در بيماريهاي قلبي عروقي است. همچنين  هر 114 گرم ميگو تامين كننده 14.8% از نياز روزانه بدن به امگا 3 است كه يكي از عوامل موثر در جلوگيري از لخته شده خون و بروز سكته مي باشد.

مقابله با نا منظم بودن ضربان قلب:

يك رژيم غذايي سالم ، شامل هفته اي 300 گرم گوشت آبزيان كه سرشار از امگا3هست ، باعث تقويت خاصيت الكتريكي سلولهاي قلب مي گردد كه اين خود مانع از بي نظمي كاركرد قلب مي شود.

مصرف مرتب و طولاني مدت آبزیان و قرار دادن آن در سبد غذايي خانواده باعث كاهش فاصله (QT) در ضربان قلب و در نتيجه كاهش مشكلات قلبي عروقي مي گردد.

فاصله QT ملاك اندازه گيري يك دوره كامل كاركرد الكتريكي قلب است. تحقیقات نشان داده که افزايش این فاصله باعث افزايش احتمال مرگ ناگهاني است، در بيش از 50% سكته هاي قلبي كاهش فاصله QT باعث افزايش بهبود مي گردد.

جلوگيري از فشار خون بالا و كنترل آن:

تحقیقات نشان داده کسانی که در رژیم غذایی خود از مقدار بیشتری اسیدهای چرب اشباع نشده امگا 3 , که به میزان بسیار بالایی در میگو و سایر آبزیان می توان یافت , استفاده می کنند از قشارخون پایین تری نسبت به دیگران برخوردارند.

دانشندان معتقدند در فشار خون بالا هر یک میلی متر اهمیت ویژه دارد. تاثیر هر ماده غذایی به تنهایی شاید کم باشد , اما با جمع شدن با هم تاثیر بالایی بر فشار خون خواهند گذاشت. اگر شما بتوانید کمی فشار خون خود را بوسیله نخوردن نمک , کم کردن وزن , خوردن بیشتر سبزیجات , پرهیز از نوشیدن مشروبات الکلی ,  خوردن میوه ( به دلیل دارا بودن فیبر , مواد معدنی , پروتئین سبزیجات و دیگر مواد غذایی ) و دریافت بیشتر اسید چرب امگا 3 پایین بیاورید با رعایت کلیه نکات فوق تغییری شگرف مشاهده خواهید نمود.

ضد سرطان بواسطه وجود سلنیوم و اسید چرب امگا 3 :

میگو منبع غذایی بسیار خوبی از سلنیوم است, مصرف روزانه 114 گرم میگو می تواند 64.2% نیاز روزانه بدن به این ماده غذایی را تامین نماید. مشاهدات گوناگون بر روی جانوران نشانگر رابطه معکوس بین میزان دریافت سلنیوم با سرطان است. سلنیوم باعث افزایش بهبود مولکولهای DNA و باز سازی سلولهای آسیب دیده و جلوگیری از تکثیر سلولهای سرطانی میگردد.

یک تحقیق منتشر شده در آوریل 2004 حاکی ار آنست که مصرف مرتب آبزیان باعث محافظت در مقابل سه نوع سرطان می گردد : سرطان خون , سرطان مغز استخوان و سرطان غدد لنفاوی. تحقیقات انجام شده بین 3000 داوطلب حاکی از آنست که افرادی که ماهی بیشتری مصرف می کنند حدود 28% کمتر به سرطان خون , 36% کمتر به سرطان مغز استخوان و 29% کمتر به سرطان غدد لنفاوی مبتلا می گردند.

حفاظت در برابر آلزایمر و دیگر بیماریهای ناشی از کهولت سن :

خوردن غذاهای سرشار از امگا3 باعث کاهش احتمال به آلزایمر و سایر بیماریهای ناشی از افزایش سن می گردد. جهت کاهش احتمال ابتلاء به آلزایمر مصرف مواد حاوی امگا6 همچون گوشت گاو , ذرت , روغن آفتابگردان , خرما و بادام زمینی را کاهش داده و بجای آن از مواد حاوی امگا3 همچون میگو حداقل سه بار در هفته استفاده نمایید.

همچنین میگو سرشار از ویتامین B12 است که در کارکرد صحیح مغز نقش موثری دارد.

مفید جهت استخوانها و دندان :

میگو منبع بسیار خوبی از ویتامین D است. این ویتامین جذب کلسیم و فسفر را تنظیم می نمایدکه ایندو از ارکان اصلی استجکام دندان و استخوانها هستند.

نحوه شناخت و نگهداری میگو :

میگوی تازه دارای بدنی سفت است که به پوسته خود چسبیده است. بر روی پوسته نبایستی نقاط سیاهرنگ باشد که این نشانگر آغاز فساد میگو است.

بو یکی دیگر از نشانگرهای تازگی است : میگوی خوب بوی آب شور می دهد.

جهت نگهداری میگو یا هر غذای دریایی دیگر , بسیار مهم است که در محیط سرد نگهداری گردد زیرا غذاهای دریایی بسیار نسبت به دما حساس هستند. بنابراین پس از خرید میگو , هر چه سریعتر آنرا در یخچال قرار دهید , اگر مجبور به حمل آن پس از خرید هستید در خنک ترین نقطه خودرو خود قرار دهید و مطمئن باشید خنک مانده و فاسد نمی گردد.

دمای معمول یخچال کمی گرمتر از دمای مناسب جهت نگهداری میگو است لذا برای نگهداری میگو در یخچال آنرا در ظرفی حاوی یخ قرار دهید و سپس در پایین ترین قسمت یخچال که خنک ترین نقطه آن نیز هست قرار دهید. روزانه دو یا سه بار یخها را تازه کنید و بیش از دو روز نیز میگو را در یخچال نگه ندارید. سعی شود هر چه نزدیکتر به زمان مصرف خریداری گردد.

جهت نگهداری طولانی تر میگو می توان آنرا در فریزر قرار داد . به این ترتیب که آنرا در یک پلاستیک محکم قرار داده و در سردترین نقطه فریزر نگهدارید. به این ترتیب می توان آنرا تا حدود یکماه نگهداشت.

جهت یخ زدایی از میگو آنرا در یک کاسه آب سرد یادر یخچال قرار دهید. هیچگاه میگو را در دمای اطاق یادر میکوویو قرار ندهید زیرا این خود باعث از بین رقتن رطوبت و مواد غذایی میگو می گردد.

روشهای آماده سازی میگو :

میگو را می توان با پوست یا بدون آن طبخ نمود. جهت گرفتن پوست میگو روشهای مختلفی است : یک راه آنست که ابتدا سر میگو را جدا نمایید سپس دست و پای آنرا جدا کنید. سپس دم میگو را نگهداشته و پوست آنرا جدا نمایید. اگر میگو یخ زده است اجازه ندهید تا یخ آن کاملاً ذوب گردد چون به این ترتیب راحت تر پوست آن جدا می گردد. جهت تمیز کردن امحاءداخلی میگو توسط چاقو برش کوچکی در پشت آن داده و زیر آبسرد میگو را بشویید.


منابع :

  ( the World’s Healthiest Foods (& Spices